Akika Kurbanlık Satışı

Doğan çocuğunuzun şükrü için kesmek istediğiniz akika kurbanının doğumdan sonraki günlerde ya da imkân bulunduğu bir anda kesilmesi uygundur. Eren Çiftliği olarak  titizlik ve hassasiyetle seçilen, kurban olmaya uygun hayvanı  ister canlı olarak isterseniz kesilmiş ve pay edilmiş şekilde ilk elden teslim ediyoruz. İsteğiniz doğrultusunda Kurbanın kesim ve dağıtımı ise İslami usul ve kaidelere göre gerçek ihtiyaç sahiplerine veriyoruz.

Akika Kurbanı Şartları Nelerdir?

Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana, “akîka” adı verilir. Akîka kurbanı kesmek sünnettir. İbn Abbas’tan (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.s.), Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için akîka kurbanı kesmiş (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 21; Nesâî, Akîka, 1), bir hadisinde de şöyle buyurmuştur: “Her çocuk (doğumunun) yedinci gününde kendisi için kesilecek akîka kurbanı karşılığında bir rehine gibidir. Akîka kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı tıraş edilir ve ona isim verilir.” (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 21)
Bu açıdan akîka kurbanı, çocuğun doğduğu günden büluğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Aynı günde çocuğa isim verilmesi ve saçı ağırlığında altın veya değeri miktarınca sadaka verilmesi müstehaptır (İbn Rüşd, Bidâye, I, 463-464).

Call Now ButtonBizi Arayın