Kurbanlık Satışı

Canlı hayvan yetiştiriciliğindeki profesyonelliğimizi sadece et ve et ürünleri olarak piyasaya sunmuyor aynı zamanda, özenle yetiştirmiş olduğumuz hayvanları, milli değerlerimizin korunması ve kutsal ibadetimizin en uygun hayvanlar aracılığı ile yerine getirilmesi için, kurbanlık olarak da satışa sunuyoruz.

Uzman veteriner hekim tarafından sağlık kontrolünden geçirilmiş olan kurbanlıklarımızı, yeminin üretiminden başlayarak, kurbanlık oluncaya kadar her aşamada kendi uzman ekibimizin gözetiminde yetiştirip, doğal yollarla beslenmesini sağlayıp, böylece etinin lezzetini koruyarak, Omega 3, E vitamini ve antioksidanlar bakımından zengin ve kurbanlık hayvanlarda bulunması gereken niteliklerle satışa sunmaktayız.

Kurbanlık Satışı sonrası dileyen vatandaşlarımıza kesim hizmetini de sunmakta, bu kutsal ibadeti yerine getirirken, hayvanlara eziyet edilmesinin ve acı çektirilmesinin de önüne geçmekte hem de bu konuda yetkinliği olmayan vatandaşlarımızın bazı kazalara sebep olmasının önüne geçmekteyiz.

Eren Çiftliği olarak farkımız, sektörde uzun bir deneyime sahip olmamız ve uzman bir kadro ile ekip dayanışması içerisinde işlerimizi yürütürken daima lezzetli olanı en sağlıklı ortamda vatandaşlarımızla buluşturmak. Bu lezzet farkını kurbanlık hayvanlarımızda görecek ve bizden vaz geçemeyeceksiniz.

Dikkat:

Kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemezler. Söz konusu hayvanların kurban olarak kesilebilmesi için devenin 5; sığır ve mandanın 2; koyun ve keçinin 1 yaşını doldurmuş olması gerekir. Bu sayılan yaş sınırını geçtiği halde süt dişlerini değiştirmeyen hayvanlar da kurban edilir. Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir. Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, kurban edilmesine mani teşkil etmez.Buna göre kurban olarak seçilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda aranacak özellikler şunlardır;

Kurbanlık Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar:

 • Kurbanlık hayvan seçmenin en pratik yolu elle kontroldür, hayvanın kavram noktalarına dokunduğumuzda hayvanın besili olup olmadığı rahatlıkla ortaya çıkacaktır. Eğer kavram bölgeleri etli ve dolgunsa hayvan besili ve kurban için idealdir.
 • Hayvanın vücudu geniş, ve dolgun olmalıdır. Amiyane tabirle hayvan etli butlu olmalıdır.
 • Besili hayvan canlı, hareketlidir. Ayrıca derisi parlaktır.
 • Besili hayvanın vücut çıkıntıları ve bel çukuru belirsizdir. Besili kurbanın kaburgaları elle dokunulduğunda hissedilmez.
 • İyi bir kurbanlık hayvanın boynu kalın olmalıdır. Karın bölgesi ise sarkık olmamalıdır. Hayvanın kavram noktalarının bol etli olması hayvanın yağlandığının göstergesidir, bu hususa da dikkat edilmelidir.
 • Hayvanın döşü kalın ve dolgun olmalıdır. Kurbanın sırt kısmı ve bel kısmı sağrı-düzgün olmalıdır.
 • Kurbanlık hayvanın gözleri ve burnu da kontrol edilmelidir zira gözünde ve burnunda akıntı bulunan hayvan sağlıklı değildir.
 • Hayvanın sakat, topal olmamasına mutlaka dikkat edilmelidir.
 • Kurbanlık hayvanın ayaklarının, tırnaklarının, kuyruğunun sağlıklı olması da dikkat edilmesi gereken önemli hususlardandır.
 • Hayvanın hamile olmadığına emin olunmalıdır. Bu da önemli bir nokta.
 • Nereden geldiği belli olan hayvanlar kurbanlık olarak seçilmemelidir.
 • En çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de kurbanlık olarak alınan hayvanın küpesinin olup olmadığıdır.
 • Küpesi olmayan hayvanın kesinlikle alınmamalıdır.
 • Kurbanın sağlık raporlarının, dezenfektasyon belgelerinin, kulak küpe numarasının ve kimliğinin kontrol edilmesi bir başka önemli husustur.
 • Son olarak, kurbanın aşılarının tam olup olmadığı mutlaka öğrenilmelidir. Aşısı tam olmayan kurban sağlıksız kurbandır dolayısıyla aşısı eksik kurban kesinlikle alınmamalıdır.
Call Now ButtonBizi Arayın